Сонет към Орфей
Дърво израсна. Чак до небесата!
Орфей запя! В ухото – ствол висок!
Светът немееше. Но тишината
бе превращение, начало, скок.
Силуетът на фрагментите
А за да се крепи един ум на този ръб се иска сила.
Това предполага, че преводачът, един същински Янус, гледа и в двете посоки и знае какво върши – знае, че се занимава с обществена дейност – и нито пълни местната традиция с клишета и петостепенни произведения, нито с некадърността или безотговорността си разваля оригинала, създавайки заблуди, ще рече, прегради между двете култури!
За пайдейата
Цицерон, който отлично е знаел старогръцки, не успял да открие равностойно понятие на пайдейа, а се задоволил с "обработка на душата".
Традицията
Традицията е красота, която искаме да съхраним, а не вериги, в които да се оковем.
из “Юношеството на човечеството”
Тези факти ни казват достатъчно. От тях можем да извлечем общото твърдение, че културата живее в душата на човека, че човекът се е обърнал към себе си и се е самовглъбил, че светът, в който живее сега е нов – този свят е културата, която сам е създал.
Фрагменти (втора част)
Когато мислим за бъдещето на света, винаги имаме предвид къде той би стигнал, ако продължи да се развива, както го виждаме да се развива днес; не се сещаме, че светът не се развива по права, а по крива линия и постоянно променя посоката си.
Стъпките на водата
Като саксия
в музиката на растежа
съм заслушан.
Като от плод пращяща кошница
узряването ме вълнува.
Щрихи към „интелектуалната ми автобиография“
В мен, като че ли е вроден един постоянно дишащ импулс към нещо, което би могло да се нарече независимост – равна на тенденцията ако не към свобода, то поне към своенравност. Или – към опърничавост.
На пато (Ако има кой да се удзре)
И те тека она па разбира, дека свето е кръгъл като тиква и ю иде главата да си откине. Я не знам що ю пречи тая работа!
Ламцадрица
Ще си признаем, драги читатели, че настаналото веселие въодушеви всички ни и цялата редакция дружно вдигна тост за всичките лоши стихотворения на света! Да живее лошата поезия, която ни разсмива до сълзи!
“Пеат некогаш” излиза четири пъти в годината. Можете да ни следите на страницата ни във Фейсбук или като се абонирате за бюлетина ни. За да поръчате нашите издания и книги от нашите автори, вижте новия ни магазин тук.